Gra w klasy

Pracownia Teatru Eksperymentalnego

Raz dwa trzy cztery… kroki.. Krok w przód, ku sobie, a może krok w tył? Kroki do przepaści, na samo dno.. tylko po co?
Jedyną rzeczywistością jest mgła. I blues. I jazz. I może Mondrian, Klee, Spinoza..

Czy jesteśmy wariatami? Z pewnością. Człowiek jak wariat szuka sensu.. okazuje się, że uchwyciłby go, gdyby tylko zrobił jeszcze jeden krok – rzucił się w samo źródło, w samo sedno spraw, życia, ale… Jeden krok. A może dwa? A może lepiej poskaczmy… zagrajmy w klasy.. wtedy kroków można zrobić więcej. Tak niezobowiązująco.

Spektakl powstał w oparciu o fragmenty tekstu „Gry w klasy”. Dzieło, po którym „można skakać”, przemieszczając się po nieregularnie oddalonych od siebie rozdziałach zainspirowało nas, by stworzyć spektakl – obraz, spektakl – cień. Jest to być może cień głównego bohatera Horacia, próbującego dosięgnąć Magi, ulotnej, a obecnej zarazem, kobiety, którą nie tylko kocha, ale która staje się odzwierciedleniem celu egzystencji, jako bycia tu i teraz, a jednocześnie ujmowania spraw najgłębszych i najistotniejszych. Szuka on w książkach, myślicielach, artystach, którzy zresztą poszukują tego samego, sensu życia. Dostrzega go tam, gdzie jest on poza zasięgiem, ulotny, jak skrzydła motyla, jak Maga.. Właściwie to będziemy skakać.. Tak się umówiliśmy. Możemy też napić się wódki, artyści też błądzą.. Ach ta miłość.. przeklęta i błogosławiona..

Celem spektaklu nie jest zaprezentowanie twórczości Julio Cortazara, uważamy, iż literatura broni się sama. Wypreparowaliśmy pewne wątki, które zaczęły poniekąd żyć własnym życiem, zaczęły nabierać pogłębionego znaczenia. W spektaklu nie chodzi nam o odtworzenie historii Horacia, ale o pokazanie konfliktu jednostki i grupy, tego jak grupa formuje się przeciw jednostce, jak łatwo pójść za głosem większości i zakrzyczeć tego, który milczy, bo ma coś na sumieniu, jak łatwo skreślić człowieka. Rzeczywistość spektaklu jest paradoksalna, bohater negatywny staje się tym pozytywnym.

scenariusz i reżyseria: Patrycja Neumann
występują: Katarzyna Kuśmierek, Magdalena Staszak, Adrianna Kowalska, Daria Kałuża, Patrycja Neumann, Arkadiusz Kubiak, Wacław Romer
Zespół Radunia Jazz Trio w składzie: Michał Skrzypczyński, Michał Szczepaniec . Michał Wdowikowski

czas trwania: 80 minut