Syrena – monomusical

Syrena – monomusical

Cloud Theater

 

Spektakl Syrena – monomusical to najnowsza produkcja Cloud Theater, w reżyserii Patrycji Obary. To hybryda monodramu i musicalu. Autorka grzebie w językowym obrazie świata i nieświadomości zbiorowej, a także dokonuje głębokiej psychoanalizy Andersena, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie: kim jest kobieta w postandersenowskiej rzeczywistości. W tym musicalu, choć opartym na biografii baśniopisarza, to kobieta zajmuje centralne miejsce w opowieści.

O pewnych rzeczach mężczyzna może mówić tylko baśnią. O pewnych rzeczach kobieta może tylko wrzeszczeć – lub śpiewać. Spektakl o tragicznym życiu Andersena i o życiu kobiet w świecie, który im napisał. Czy dziewczynka z zapałkami musi biernie czekać na śmierć? Czy prawdziwa księżniczka musi mieć sine pośladki? Co syrena ma między łuskami? I najważniejsze pytanie – czy łatwiej wybaczyć, kiedy spojrzy się w oczy sprawcy? Autorka spektaklu bada relacje między baśniowym światem wielkiego pisarza a zupełnie niebaśniowym światem współczesnej kobiety. To spektakl, w którym kobieta, szukając powodów by wybaczyć, patrzy głęboko w duszę temu, który ją skrzywdził. Sama, choć mówiąca głosem wielu kobiet, przygląda się postaci Andersena (rozliczając się przy okazji z Freudem i Jungiem).

Spektakl, jak wszystkie produkcje Cloud Theater, zawiera silny akcent technologiczny, technologie jednak współistnieją z żywym aktorem, nie konkurując z nim. Oprócz rysunku na żywo, twórcy wykorzystują nowatorski sposób operowania światłem sceniczny. Spektakl grany jest na dużej scenie, a jednak z bliska i intymnie, wpisując się w konwencję monodramu. Część musicalowa opiera się na różnorodnych stylach muzycznych, od piosenki kabaretowej, przez punk i jazz, aż po melodie ludowe.

Andersenowskie poszukiwania Obary zaczęły się wokół multiartystycznego projektu SHE-la STORIES. SHE-la zadebiutowała w 2018 roku dwupłytowym concept albumem STORIES: #retrospect / #andersenretold. Składało się na niego 19 utworów muzycznych ułożonych w dwie opowieści, a także kilkadziesiąt tekstów literackich, w tym wariacja autorki na temat baśni Księżniczka na ziarnku grochu (opowiadanie Ziarnko goryczy korespondujące z piosenką Princess and the Pea). Księżniczka nie jest w nim krucha i bezbronna. Jest bezczelna i świadoma, czego w życiu nie chce. W utworze Mermaids no more baśń o Małej Syrenie staje się opowieścią o milczeniu wobec przemocy domowej. Płyta doczekała się niezwykłej, multimedialnej formy realizacji scenicznej, za którą SHE-la została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Poszukiwania formalne wokół tej formy stały się przyczynkiem do stworzenia odrębnego materiału muzycznego oraz dzieła teatralnego: monomusicalu Syrena.

 

tekst i reżyseria: Patrycja Obara
muzyka: Patrycja Obara oraz Marek Dziedzic, Małgorzata Obara, Emil Smardzewski, Piotr Sypień
scenografia: Sebastian Siepietowski, Teo Dumski
video: Edgar de Poray
konsultacja artystyczna: Teo Dumski
występują: Patrycja Obara, Piotr Adamiak, Bart Czajewicz, Marceli Foltan, Dominik Gawroński, Piotr Sypień, Emil Smardzewski, Teo Dumski , Sebastian Siepietowski
premiera: 8 grudnia 2019, Piekarnia, Wrocław
czas trwania: 90 minut