Wiera Gra

Kolektyw Kobietostan

fot. Paulina Anna Galanciak

„Nie chciałam być mydłem. Musiałam śpiewać. Żeby znać swoją wartość, żeby znali moją, żeby gra w życie szła. Czy już zawsze będę się musiała z tego tłumaczyć?” (Agata Tuszyńska Oskarżona: Wiera Gran)

Wiera Gra to druga koprodukcja wrocławskiego Kolektywu Kobietostan i żeńskiej grupy teatralnej Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu w reżyserii Agnieszki Bresler. Spektakl opowiada tragiczną historię jednej z największych żydowskich śpiewaczek – oskarżonej o współpracę z nazistami, okrzykniętej kolaborantką i unicestwionej za życia Wiery Gran. Jej historia jest dla zespołu opowieścią o znaczeniu prawdy i o cenie przeżycia, o społecznym piętnie i nieustannej walce o tożsamość. Grą o samo życie.

Spektakl Wiera Gra zdobył I miejsce na XXVIII Ogólnopolskim i XVI Międzynarodowym Przeglądzie Sztuki Więziennej w Sztumie, zaś na VI Ogólnopolskim Konkursie Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu otrzymał wyróżnienie za „brawurowe zmierzenie się z niezmiernie trudnym tematem i zbudowanie wyrazistych postaci”, nagrodę specjalną od Teatru Ósmego Dnia, a także wyróżnienie dla reżyserki spektaklu Agnieszka Bresler za „wniesienie nowej jakości artystycznej do twórczości teatralnej praktykowanej w więzieniu”.

scenariusz: Agnieszka Bresler na podstawie utworów: Bądź moim Bogiem Remigiusza Grzeli, Oskarżona: Wiera Gran Agaty Tuszyńskiej, Sztafeta oszczerców Wiery Gran oraz Wiera. Dramat w sześciu obrazach Agaty Tuszyńskiej i Jerzego Żurka
reżyseria i scenografia: Agnieszka Bresler
światła: Iwona Konecka
zdjęcia: Paulina Anna Galanciak
produkcja: Kolektyw Kobietostan/ Zakład Karny w Krzywańcu
premiera: 3 kwietnia 2019, Teatr Ósmego Dnia w Poznaniu