Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Spólnota” – premiera Teatru Układ Formalny

03/11/2018 godz. 19:00 - 20:00

W XX-leciu międzywojennym działało w Polsce ponad 15 tysięcy spółdzielni. Był to ogromny ruch napędzający gospodarkę, skierowany na integrację i niwelowanie podziałów społecznych. Podziałów, które dominowały w społeczeństwie złożonym z trzech dzielnic, w kraju zniszczonym wojną, powoli odbudowującym swoją niepodległość. Poradnia świadomego macierzyństwa założona przez Boya-Żeleńskiego i Irenę Krzywicką, samorządowe szkoły zakładane przez Janusza Korczaka czy Liga Kooperatystek. To tylko niektóre działania wyprzedzające swoją epokę, które już sto lat temu upominały się o równościowe prawa, o które dzisiaj wciąż trzeba walczyć.

Spektakl „Spólnota” przenosi widza do początku lipca 1928 roku, w sam środek wielkiego święta — Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości. Ulice polskich miast wypełniały wtedy tysiące Polek i Polaków niosących tęczowe flagi symbolizujące jedność i postęp. Śpiewano pieśni, odbywały się debaty, naukowe odczyty oraz pokazy sztuk spółdzielczych. Bywały i zamieszki. Spółdzielczość, jak każda wielka idea, miała swoich przeciwników, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej.

„Spólnota” opiera się na demokratycznej zasadzie współpracy aktorów i widzów tworzących widowisko. Uczestnictwo polegające na współdziałaniu pozwala na praktyczne sprawdzenie historycznych założeń idei kooperatyzmu.Teatralne spotkanie współczesności z przeszłością zadaje pytanie o stan naszego społeczeństwa. Czym dzisiaj jest wspólnota? Czy warto brać odpowiedzialność za to co wspólne ?

Spektakl Teatru Układ Formalny
REŻYSERIA: Marta Streker
KONCEPCJA, II REŻYSER: Przemek Szczepan Seweryn Furdak
DRAMATURGIA: Piotr Froń
SCENOGRAFIA: Kasia Leks
KOSTIUMY: Alex Aleksiejczuk
MUZYKA: Tymek Witczak
KONSULTACJA HISTORYCZNA: Kamil Borecki
OBSADA:
Igor Kujawski (gościnnie), Agata Obłąkowska (gościnnie), Karolina Micuła (gościnnie), Wiktoria Czubaszek , Adam Michał Pietrzak, Przemek Furdak
KIEROWNICTWO PRODUKCJI: Melchior Piotr Torchała

CZAS TRWANIA SPEKTAKLU: ok 80 minut.

Spektakl dla widzów od 14 roku życia.

PARTNERZY: Urząd Miasta Wrocławia, Instytut Grotowskiego, Centrum Historii Zajezdnia, Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

OBOWIĄZUJĄ ZAPROSZENIA ORAZ REZERWACJA MIEJSC: rezerwacje@ukladformalny.pl

Szczegóły

Data:
03/11/2018
Godzina:
19:00 - 20:00
Witryna internetowa:
https://web.facebook.com/events/388820061676607/

Miejsce wydarzenia

Centrum Historii Zajezdnia
ul. Grabiszyńska 184
Wrocław,
+ Google Map
Zobacz witrynę: Miejsce wydarzenia